28 marca 2018 w kinie Rejs Słupskiego Ośrodka Kultury odbył się pierwszy etap 15. edycji Konkursu Wiedzy o Filmie X MUZA.

Szesnaście dwuosobowych drużyn musiało wykazać się wiedzą z historii kina polskiego
i
światowego. Pytania w formie testu wymagały znajomości zarówno twórców (reżyserów, aktorów, scenografów, kompozytorów), nurtów, gatunków i pojęć filmowych, jak i tytułów ważniejszych dzieł, a także dat znaczących wydarzeń.

W konkursie udział wzięły drużyny z Zespołu Szkół Informatycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych, I i II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie.

Jury konkursu, Elżbieta Łukaszus-Mijewska i Joanna Gajdo - instruktorki Działu Edukacji
Filmow
ej, po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniło 3 zespoły, które otrzymały największą ilość punktów i będą walczyć w finale konkursu. Są to:

- Jędrzej Szczepański i Marcin Janikowski - uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie

- Michał Wawrzeła i JakubŁaszkiewicz - uczniowie I Liceum Ogólnoksztcącego w Słupsku

- Julia Stawiarz i Liliana Barszczewska - uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku

Finał 15. edycji konkursu X MUZA odbędzie się 11 kwietnia 2018 o godz. 13.00 i będzie miał charakter turnieju. Drużyny wyłonione w eliminacjach, na scenie kina Rejs, odpowiadać będą na pytania z zakresu historii kina polskiego i światowego oraz będą miały za zadanie wykazać się m.in. znajomością muzyki i fragmentów filmowych.
W finale prace jury wspomoże dr Janusz Bohdziewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku.